Frederick William Backus Coleman (1874-1947)

    Non-career appointee
    State of Residence: Minnesota

    1. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Latvia)
      Appointed: September 20, 1922
      Presentation of Credentials: November 13, 1922
      Termination of Mission: Left post October 20, 1931
      • Also accredited to Estonia and Lithuania; resident at Riga.
    2. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Estonia)
      Appointed: September 20, 1922
      Presentation of Credentials: November 20, 1922
      Termination of Mission: Left Riga October 20, 1931
      • Also accredited to Latvia and Lithuania; resident at Riga. During Coleman's tenure as non-resident Minister, the Legation in Tallinn was established Jun 30, 1930 with Harry E. Carlson as Chargé d'Affaires ad interim.
    3. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Lithuania)
      Appointed: September 20, 1922
      Presentation of Credentials: December 5, 1922
      Termination of Mission: Left Riga October 20, 1931
      • Also accredited to Estonia and Latvia; resident at Riga.
    4. Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary (Denmark)
      Appointed: September 23, 1931
      Presentation of Credentials: February 10, 1932
      Termination of Mission: Appointment terminated May 1, 1933
      • Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 17, 1931.