William Christian Bullitt (1891–1967)

    Non-career appointee
    State of Residence: Pennsylvania

    1. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (Russia)
      Appointed: November 21, 1933
      Presentation of Credentials: December 13, 1933
      Termination of Mission: Left Russia May 16, 1936
      • Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jan 15, 1934. Commissioned to the Union of Soviet Socialist Republics.
    2. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (France)
      Appointed: August 25, 1936
      Presentation of Credentials: October 13, 1936
      Termination of Mission: Left La Bourboule July 11, 1940
      • Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jan 23, 1937. Near the end of Bullitt’s term of service, Anthony J. Drexel Biddle, Jr., acted as Deputy Ambassador to France, Jun 13-25, 1940.