List of Persons

Note: The identification of persons in this list is generally limited to circumstances and positions under reference in this volume. All titles and positions are American unless other indicated. Where no dates are given, the individual usually held the position throughout the period covered by the volume.

  • Achilles, Theodore C., Counselor of the Department of State from March 1960
  • Adenauer, Konrad, Chancellor of the Federal Republic of Germany
  • Afritich, Josef, Austrian Interior Minister, July 1959
  • Akalovsky, Alexander, Department of State interpreter
  • Allen, George, Director of the United States Information Agency
  • Alphand, Hervé, French Ambassador to the United States
  • Amrehn, Franz, Deputy Mayor of Berlin
  • Anderson, Robert B., Secretary of the Treasury
  • Andronikov, Constantin, French interpreter
  • Armitage, John A., Office of Soviet Union Affairs, Bureau of European Affairs, Department of State
  • Barbour, Walworth, Minister in the United Kingdom
  • Battle, Laurie C., Representative from Alabama
  • Baudissin, Georg Graf von, German Representative to the Four-Power Working Group
  • Beaumarchais, Jacques de, Chief of Cabinet to the French Foreign Minister
  • Becker, Loftus E., Legal Adviser, Department of State, until August 1959
  • Bennett, W. Tapley, Jr., Consul General in Austria
  • Berding, Andrew H., Assistant Secretary of State for Public Affairs
  • Bernau, Phyllis D., Personal Assistant to Secretary of State Dulles
  • Bishop, F. A., Deputy Secretary of the British Cabinet
  • Black, Eugene, President of the International Bank for Reconstruction and Development
  • Blankenhorn, Herbert A. von, German Permanent Representative to NATO
  • Blessing, Karl, President of the Bundesbank
  • Bock, Fritz, Austrian Trade Minister
  • Boegner, Jean-Marie, Diplomatic Adviser to President de Gaulle
  • Bohlen, Charles E., Special Assistant to the Secretary of State from December 1959
  • Bolz, Lothar, Foreign Minister of the German Democratic Republic
  • Brandt, Willy, Governing Mayor of Berlin
  • Brentano, Heinrich von, German Foreign Minister
  • Brook, Sir Norman C., Secretary of the British Cabinet
  • Brosio, Manlio, Italian Ambassador to the United States
  • Bruce, David K. E., Ambassador to Germany until October 1959
  • Bulganin, Nikolai Aleksandrovich, Chairman of the Council of Ministers of the Soviet Union until March 1958
  • Burgess, W. Randolph, Permanent Representative to NATO
  • Burke, Admiral Arleigh A., Chief of Naval Operations
  • Burns, Findley Jr., Political Officer at the Mission at Berlin from August 1958
  • Caccia, Sir Harold A., British Ambassador to the United States
  • Calhoun, John A., Director, Executive Secretariat, Department of State, September 1958–September 1960
  • Cameron, Turner C., Jr., Deputy Director, Office of Western European Affairs, Bureau of European Affairs, Department of State, from September 1958
  • Carbonnel, Eric C.M. de, Secretary General of the French Foreign Ministry
  • Carstens, Karl, Head of the Political Section, German Foreign Ministry, from September 1959; thereafter Assistant Secretary for Political Affairs
  • Cash, Frank E., Jr., Bureau of European Affairs, Department of State
  • Chapin, Frederick L., Office of Western European Affairs, Bureau of European Affairs, Department of State, until March 1959
  • Clay, General Lucius D., former U.S. Commandant, Berlin
  • Couve de Murville, Maurice, French Foreign Minister
  • Cowles, Cal, ICA Program Officer in Austria
  • Cumming, Hugh S., Jr., Director, Bureau of Intelligence and Research, Department of State
  • Debré, Michel, French Prime Minister from January 1959
  • de Courcel, Geoffrey C., Secretary General of the Presidency of France from January 1959
  • de Gaulle, Charles, French Prime Minister, June 1958–January 1959; thereafter President of France
  • de Leusse, see Leusse
  • Denny, Admiral Sir Michael, Chairman of the British Joint Services Staff to the United States
  • Dillon, C. Douglas, Under Secretary of State
  • Dirksen, Everett M., Senator from Illinois
  • Dixon, Sir Pierson, British Representative to the United Nations
  • Douglas, James H., Secretary of the Air Force until December 1959; thereafter Deputy Secretary of Defense
  • Douglas-Home, Alexander Frederick, British Foreign Secretary from July 1960
  • Dowling, Walter C., Ambassador to the Federal Republic of Germany from December 1959
  • Drinkall, John K., Western Department, British Foreign Office
  • Dubs, Adolph, Office of Soviet Union Affairs, Bureau of European Affairs, Department of State, from June 1959
  • Duckwitz, George Ferdinand, Head of the Eastern Department, German Foreign Ministry
  • Dulles, Allen W., Director of Central Intelligence
  • Dulles, Eleanor L., Special Assistant to the Director of the Office of German Affairs, Department of State, until October 1959
  • Dulles, John Foster, Secretary of State until April 1959
  • Eckardt, Felix von, State Secretary, Federal Republic of Germany
  • Eddleman, General Clyde D., Commander in Chief, U.S. Army, Europe, from April 1959
  • Eisenhower, Dwight D., President of the United States
  • Eisenhower, Major John S. D., Assistant Staff Secretary to the President from October 1958
  • Erhard, Ludwig, German Minister of Economics
  • Etzel, Franz, German Minister of Finance
  • Farley, Philip J., Special Assistant to the Secretary of State for Disarmament and Atomic Energy from March 1958
  • Fechter, Rudolf, Eastern Department, German Foreign Ministry
  • Fessenden, Russell, Acting Director, Office of European Regional Affairs, Department of State, from June 1959
  • Figl, Leopold, Austrian Foreign Minister until May 1959
  • Freers, Edward L., Director, Office of Eastern European Affairs, Department of State
  • Fulbright, J. William, Senator from Arkansas
  • Galloway, William J., First Secretary of the Embassy in Austria until March 1959
  • Gates, Thomas S., Jr., Secretary of the Navy until June 1959; Deputy Secretary of Defense, June–December 1959; thereafter Secretary of Defense
  • Gerstenmaier, Eugene, President of the Bundestag
  • Gibson, William M., Director, Office of International Conferences, Department of State, from January 1959
  • Globke, Hans, Federal State Secretary, Federal Republic of Germany
  • Gomulka, Wladislaw, First Secretary of the Central Committee of the Polish United Workers Party
  • Goodpaster, Brigadier General Andrew J., Staff Secretary to the President
  • Graf, Ferdinand, Austrian Defense Minister
  • Gray, Gordon, Director of the Office of Defense Mobilization until June 1958; Special Assistant to the President for National Security Affairs from July 1958
  • Green, Howard C., Canadian Minister of Public Works until May 1959; thereafter Secretary of State for External Affairs
  • Greene, Joseph N., Jr., Special Assistant to the Secretary of State until October 1959
  • Grewe, Wilhelm C., German Ambassador to the United States from February 1958
  • Gromyko, Andrei Andreivich, Soviet Foreign Minister
  • Gronchi, Giovanni, President of Italy
  • Grotewohl, Otto, Prime Minister of the German Democratic Republic
  • Grubyakov, A. M., Senior Assistant to the Soviet Foreign Minister
  • Gufler, Bernard, Assistant Chief of Mission at Berlin
  • Hagerty, James C., Press Secretary to the President
  • Haider, Erich, Special Assistant to the Austrian Chancellor
  • Hakort, Guenther, Head, Economic Department, German Foreign Ministry
  • Halleck, Charles, Representative from Indiana
  • Hamlett, Major General Barksdale, U.S. Commandant, Berlin
  • Hammarskjöld, Dag, United Nations Secretary-General
  • Hancock, Patrick F., British Representative to the Four-Power Working Group
  • Hare, Raymond A., Deputy Under Secretary of State for Political Affairs from January 1960
  • Harriman, W. Averell, former Ambassador to the Soviet Union
  • Hartmann, Edward, Austrian Minister of Agriculture
  • Harvey, Constance R., Officer in Charge of Italian-Austrian Affairs, Office of Western European Affairs, Bureau of European Affairs, Department of State
  • Hase, Karl-Gunter von, Press Officer, German Foreign Ministry
  • Haymerle, Heinz, Political Director, Austrian Foreign Ministry
  • Heeney, Arnold D. P., Canadian Ambassador to the United States from April 1959
  • Helmer, Oskar, Austrian Interior Minister to July 1959
  • Herter, Christian A., Under Secretary of State until April 21, 1959; thereafter Secretary of State
  • Hertz, Paul, Berlin Senator for Economic Affairs
  • Herwarth, Hans von, German Ambassador to the United Kingdom
  • Heusinger, General Adolf, Inspector General of the Bundeswehr
  • Heuss, Theodor, President of the Federal Republic of Germany until July 1959
  • Hickenlooper, Bourke B., Senator from Iowa
  • Hillenbrand, Martin J., Director, Office of German Affairs, Bureau of European Affairs, Department of State, from September 1958
  • Hodes, General Henry I., Commander in Chief, U.S. Army, Europe, until March 1959
  • Home, see Douglas-Home
  • Hood, Viscount Samuel, Minister of the Brtitish Embassy in United States
  • Hope, C. Peter, Head, News Department, British Foreign Office
  • Houghton, Amory, Ambassador to France
  • Hoyer Millar, see Millar
  • Humphrey, Hubert H., Senator from Minnesota
  • Irwin, John N. II, Deputy Assistant Secretary of Defense for International Security Affairs until January 1959
  • Jackling, R. W., Counselor of the British Embassy in the United States
  • James, Alan G., Assistant Chief, Report and Operations Staff, Executive Secretariat, Department of State, until November 1959
  • Jandrey, Frederick W., Deputy Assistant Secretary of State for European Affairs until April 1958
  • Jebb, Sir Hubert Miles Gladwyn, British Ambassador in France until 1960
  • Johnson, Lyndon B., Senator from Texas
  • Joxe, Louis, Permanent Secretary General, French Foreign Ministry, until July 1959; Secretary of State to the Prime Minister until January 1960
  • Kamitz, Reinhard, Austrian Finance Minister
  • Kearney, Richard D., Assistant Legal Adviser for European Affairs, Department of State
  • Kessel, Albrecht von, Chargé of the German Embassy in the United States
  • Kharlamov, Mikhail A., Director of the Press Office, Soviet Foreign Ministry
  • Khrushchev, Nikita Sergeyevich, Chairman of the Soviet Council of Ministers from March 1958
  • Klein, David, Second Secretary of the Embassy in Germany until March 1960; thereafter First Secretary
  • Klein, Gunther, Berlin Senator for Federal Affairs
  • Knight, Ridgway B., Deputy Executive Officer, Operations Coordinating Board, from August 1959
  • Kohler, Foy D., Deputy Assistant Secretary of State for European Affairs, February 1958–December 1959; thereafter Assistant Secretary
  • Krapf, Franz, German Minister in the United States
  • Krebs, Max V., Special Assistant to the Under Secretary of State until June 1958; thereafter Special Assistant to the Secretary of State
  • Kreisky, Bruno, Austrian Foreign Minister from July 1959
  • Kroll, Hans, German Ambassador to the Soviet Union from May 1958
  • Kusterer, Hermann, interpreter, German Embassy in the United States
  • Kuznetsov, Vasili Vasilevich, Soviet Vice Minister of Foreign Affairs
  • Laloy, Jean, Director, European Affairs, French Foreign Ministry
  • Lampson, Edward T., Acting Officer in Charge of German Political Affairs, Office of German Affairs, Bureau of European Affairs, Department of State, until January 1960
  • Laskey, Denis S., Principal Private Secretary to Foreign Secretary Lloyd
  • Lay, James S., Jr., Executive Secretary of the National Security Council
  • Lebel, Claude, Minister Counselor of the French Embassy in the United States
  • Legendre, Michel, Deputy Director, Central European Department, French Foreign Ministry
  • Lejins, Nora M., Assistant Chief, Division of Language Services, Department of State, until October 1958
  • LeMay, General Curtis, Vice Chief of Staff, U.S. Air Force
  • Lemmer, Ernst, German Minister for Posts and Telecommunications
  • Leopold, Kurt, German Economic Representative in Berlin and head of Treuhandstelle
  • Lightner, Edwin A., Jr., Assistant Chief of Mission at Berlin, from June 1959
  • Lipschitz, Joachim, Berlin Senator of the Interior
  • Lisle, Raymond E., Deputy Director, Office of German Affairs, Department of State, until September 1958
  • Lloyd, Selwyn, British Secretary of State for Foreign Affairs until June 1960; thereafter Chancellor of the Exchequer
  • Lodge, Henry Cabot, Representative to the United Nations
  • Long, Edward T., Special Assistant, Office of the Deputy Under Secretary of State for Political Affairs, October 1959; Office of the Under Secretary of State for Political Affairs, December 1959
  • Looram, Matthew J., Office of Western European Affairs, Bureau of European Affairs, Department of State
  • Lubke, Heinrich, President of the Federal Republic of Germany from July 1959
  • Lucet, Charles, Minister of the French Embassy in the United States
  • Lyon, Cecil B., Deputy Chief of Mission at the Embassy in France from March 1958
  • Macmillan, Harold, British Prime Minister and First Lord of the Treasury
  • Macomber, William B. Jr., Assistant Secretary of State for Congressional Relations
  • Malik, Yakov Aleksandrovich, Soviet Ambassador to the United Kingdom
  • Malinovsky, Marshal Rodion Yakovlevich, Soviet Minister of Defense
  • Mann, Thomas C., Assistant Secretary of State for Economic Affairs until April 1958; thereafter Assistant Secretary of State for Inter-American Affairs
  • Markushin, Lieutenant Colonel M.F., Soviet Deputy Commandant in Berlin from February 1958
  • Martin, William Mc., Chairman of the Federal Reserve Board
  • Matthews, H. Freeman, Ambassador to Austria
  • McBride, Robert H., Deputy Director, Office of Western European Affairs, Department of State, until September 1958; thereafter Director
  • McCloy, John J., former High Commissioner for Germany
  • McCone, John A., Chairman of the Atomic Energy Commission
  • McElroy, Neil H., Secretary of Defense until December 1959
  • McFarland, James H., Office of German Affairs, Bureau of European Affairs, Department of State until March 1960
  • McKiernan, Thomas D., Office of German Affairs, Bureau of European Affairs, Department of State, until January 1960
  • McSweeney, John M., Acting Director, Office of Eastern European Affairs, Department of State, from June 1959
  • Menshikov, Mikhail Alekseevich, Soviet Ambassador to the United States
  • Merchant, Livingston T., Assistant Secretary of State for European Affairs, November 1958–August 1959; Deputy Under Secretary of State for Political Affairs, August–December 1959; thereafter Under Secretary of State for Political Affairs
  • Meznik, Friedrich, Chief, Press Bureau, Austrian Federal Chancellery
  • Mikoyan, Anastas Ivanovich, First Deputy Chairman, Soviet Council of Ministers
  • Millar, Frederick Hoyer, British Permament Under Secretary of State for Foreign Affairs
  • Minnich, L. Arthur, Jr., Assistant Staff Secretary to the President
  • Moch, Jules, French Representative to the Ten-Nation Disarmament Conference
  • Morgan, George A., member, Policy Planning Staff, Department of State, from April 1958; Deputy Assistant Secretary of State for Policy Planning from August 1959
  • Mountbatten, Admiral Louis, British Chief of the Defense Staff and Chairman, Chief of Staff, from July 1959
  • Murphy, Robert D., Deputy Under Secretary for Political Affairs until August 1959; Under Secretary of State for Political Affairs, August–December 1959
  • Nixon, Richard M., Vice President of the United States
  • Nolting, Frederick E., Jr., Deputy Representative to NATO
  • Norstad, General Lauris, Supreme Commander, Allied Powers, Europe; also Commander, U.S. European Command, from September 1958
  • Nunley, William T., Acting United Nations Adviser in the Bureau of European Affairs, Deparment of State
  • Ollenhauer, Erich, Head of the German Social Democratic Party
  • Oncken, Dirk, First Secretary of the Western Department, German Foreign Ministry
  • O’Neill, Con D. W., British Assistant Under Secretary of State for Foreign Affairs
  • Ormsby-Gore, William David, Minister of State, British Foreign Office
  • Pauls, Rolf, German Embassy in the United States
  • Pella, Giuseppe, Italian Foreign Minister
  • Persons, Major General Wilton B., Assistant to the President from September 1958
  • Pervukhin, Mikhail Georgievich, Soviet Ambassador to the German Democratic Republic from February 1958
  • Pitterman, Bruno, Austrian Vice Chancellor and leader of the Socialist Party
  • Platzer, Wilfred, Austrian Ambassador to the United States
  • Quarles, Donald, Deputy Secretary of Defense until May 1959
  • Raab, Julius, Chancellor of Austria
  • Rae, Saul F., Canadian Minister in the United States
  • Rau, Heinrich, German Democratic Republic Minister for Foreign and Inter-German Trade
  • Rayburn, Sam, Representative from Texas; Speaker of the House
  • Reinhardt, G. Frederick, Counselor of the Department of State until January 1960
  • Reinstein, Jacques J., Director, Office of German Affairs, Department of State, until July 1958; Counselor of the Embassy in France with rank of Minister from June 1959
  • Riddleberger, James N., Director of the International Cooperation Administration from March 1959
  • Roberts, Sir Frank, British Permanent Representative to NATO
  • Schaerf, Adolf, President of Austria from May 1959
  • Scherpenberg, Albert H. van, State Secretary, German Foreign Ministry
  • Schmid, Carlo, former Chairman of the German Social Democratic Party
  • Segni, Antonio, Italian Deputy Prime Minister and Minister of the Interior, July 1958–January 1959; Prime Minister, February 1959–February 1960; thereafter Foreign Minister
  • Seydoux, Francois, French Ambassador to Germany
  • Smirnov, Andrei Andreevich, Soviet Ambassador to Germany
  • Smith, Gerard C., Assistant Secretary of State for Policy Planning
  • Smith, James H., Director of the International Cooperation Administration
  • Soldatov, Aleksandr Andreevich, Head of American Countries Department, Soviet Foreign Ministry
  • Spaak, Paul-Henri, Secretary General of the North Atlantic Treaty Organization
  • Staats, Elmer B., Executive Officer, Operations Coordinating Board
  • Stabler, Wells, Officer in Charge of Italian-Austrian Affairs, Office of Western European Affairs, Bureau of European Affairs, Department of State, from May 1959
  • Steel, Christopher, British Ambassador to the Federal Republic of Germany
  • Stikker, Dirk U., Dutch Permanent Representative to NATO
  • Stoessel, Walter J., Jr., Deputy Director, Executive Secretariat, Department of State, July–August 1960; thereafter Director
  • Straneo, Carlo Alberto, Director General of Political Affairs, Italian Foreign Ministry
  • Strauss, Franz-Josef, German Defense Minister
  • Strauss, Lewis L., Chairman of the Atomic Energy Commission until June 1958; Secretary of Commerce, November 1958–June 1959
  • Sullivan, Charles A., Deputy Special Assistant to the Secretary of State for Disarmament and Atomic Energy, February 1959; Special Assistant to the Under Secretary of State, October 1960
  • Thompson, Llewellyn E., Ambassador to the Soviet Union
  • Thurston, Raymond L., Consul General at the Embassy in France from April 1958
  • Torbert, Horace G., Director, Office of Western European Affairs, Department of State, until September 1958
  • Trimble, William C., Counselor of the Embassy in Germany until April 1958; Minister until February 1959
  • Troyanovski, Oleg Antonovich, Soviet translator
  • Twining, General Nathan F., Chairman, Joint Chiefs of Staff, until September 1960
  • Tyler, William R., Counselor for Political Affairs in the Embassy in Germany from April 1958
  • Ulbricht, Walter, Chairman of the Socialist Unity Party
  • Vaucelles, Pierre de, French Alternate Representative to the United Nations
  • Vigderman, Alfred G., Deputy Director, Office of German Affairs, Department of State, from November 1958
  • Vinogradov, Sergei Aleksandrovich, Soviet Ambassador to France
  • Vockel, Heinrich, German Representative in Berlin
  • Wadsworth, James J., Representative to the General Conference on Discontinuance of Nuclear Weapons Tests
  • Waldheim, Kurt, Austrian Foreign Minister
  • Walters, Lieutenant Colonel (Colonel after April 1960) Vernon A., Staff Assistant to the President until May 1960
  • Waugh, Samuel, President of the Export-Import Bank
  • Weber, Heinz, German interpreter
  • Wellington, Rebecca G., First Secretary of the Embassy in Germany until March 1959
  • Wells, Alfred W., Office of Western European Affairs, Bureau of European Affairs, Department of State, from September 1959
  • White, Ivan B., Deputy Assistant Secretary of State for European Affairs from March 1959
  • White, General Thomas D., Chief of Staff, U.S. Air Force
  • Whitman, Ann C., President Eisenhower’s Personal Secretary
  • Whitney, John Hay, Ambassador to the United Kingdom
  • Williamson, Francis T., Director of Research-Analysis for Western Europe, Bureau of Intelligence and Research, Department of State, from February 1959
  • Winckler, Jean-Claude, Counselor of the French Embassy in the United States
  • Winzer, Otto, Deputy Foreign Minister, German Democratic Republic
  • Yakubovski, General Ivan Ignatievich, Commander in Chief, Soviet Army Group, German Democratic Republic
  • Zakharov, General Matvei Vasileevich, Commander, Group of Soviet Forces in Germany
  • Zakharov, Major General Nikolai F., Soviet Commandant in Berlin
  • Zedtwitz, Paul, Counselor of the Austrian Embassy in the United States
  • Zorin, Valerian Aleksandrovich, Head, Soviet Delegation to the U.N. Disarmament Committee
  • Zulueta, Philip F. de, Private Secretary to Prime Minister McMillan
[Page [XXX]]