Samuel Greene Wheeler Benjamin (1837–1914)

    Non-career appointee
    State of Residence: New York

    1. Chargé d’Affaires and Consul General (Iran)
      Appointed: January 29, 1883
      • Commissioned to Persia. Took oath of office, but did not proceed to post in this capacity.
    2. Minister Resident/Consul General (Iran)
      Appointed: February 27, 1883
      Presentation of Credentials: June 11, 1883
      Termination of Mission: Left post. May 18, 1885
      • Commissioned to Persia.